Bagaż podręczny i rejestrowany w liniach lotniczych Wizzair, Ryanair, LOT. Wymiary i waga.

bagaż podręczny

Okres wakacyjny w pełni, jedni już są po wakacjach a inni jeszcze przed. Jeśli należysz do tych szczęśliwców, którzy dopiero polecą na wakacje to pewnie w głowie już przeglądasz szafę i robisz listę rzeczy, którą trzeba zabrać. Zanim wykupisz pół sklepu, sprawdź ile możesz zabrać do walizki.

Bagaż podręczny i bagaż główny, rejestrowany

Wyjeżdżając na wakacje i wykupując wycieczkę w biurze podróży najczęściej na jedną osobę przypada bagaż podręczny i jeden bagaż główny, rejestrowany.
Pasażerowie mogą wnieść na pokład bagaż podręczny, który powinien zmieścić się pod siedzeniem albo w schowku nad głową pasażera. Przewoźnicy w sposób indywidualny ustalają wymiary walizek kabinowych i ich dopuszczalną wagę.

Jeżeli pasażer uzna, że bagaż podręczny mu nie wystarczy ma on możliwość nadania do luku bagażowego dodatkowego bagażu. Przewoźnicy również co do bagaży rejestrowanych dokładnie określają ich wymiary i dopuszczaną wagę. Po przekroczeniu wymiarów, albo wagi konieczne staje się zapłacenie za nadbagaż. Warto pamiętać o tym, że w sezonie opłaty te są znacznie wyższe niż poza sezonem.

Linie lotnicze określają wagę i wymiary bagażu

Linie lotnicze są bardzo rygorystyczne jeśli chodzi o wymiary i wagę zarówno bagażu głównego, jak i podręcznego. Sprawdź to dla własnego spokoju, żeby na lotnisku nie okazało się czasem, że masz spory nadbagaż, za który będziesz musiał słono zapłacić.
Nawet jeśli jesteś osobą, która często podróżuje warto się upewnić na kilka dni przed wylotem czy waga i wymiary walizek nie uległy zmianie. Lepiej dowiedzieć się o tym wcześniej, a nie w momencie wchodzenia na pokład samolotu.

Poniżej postaramy się przybliżyć wymiary i wagę walizek jakie zostały ustalone przez najpopularniejsze linie lotnicze w Polsce.

Bagaż w liniach lotniczych Ryanair

Bagaż podręczny
W przypadku przewoźnika Ryanair limity bagażu są takie same jak w roku 2017. Oznacza to, że podróżujący na pokład samolotu może wnieść 1 bagaż podręczny o maksymalnych wymiarach: 55 x 40 x 20 cm i wadze do 10 kg. Ponadto dopuszczalne jest wniesienie na pokład również 1 małego bagażu o wymiarach: 35 x 20 x 20 cm. Za przekroczenie wymiarów i wagi ustalonych przez przewoźnika będziesz mógł zapłacić nawet 50 euro.

Bagaż rejestrowany
W przypadku bagażu głównego, rejestrowanego, który jest nadawany do luku bagażowego wymiary nie mogą przekraczać następujących wielkości: 81 x 119 x 119. Natomiast waga maksymalna to 20 kg. Zalecamy, aby ściśle przestrzegał podanych wymiarów, a zwłaszcza wagi, gdyż nadbagaż może Cię kosztować nawet 10 euro za każdy dodatkowy kilogram.
Wymiary: 81 x 119 x 119, waga 20 kg.

Bagaż w liniach lotniczych Wizzair

Bagaż podręczny
Linie lotnicze Wizzair dokonały zmian w rozmiarze bagażu podręcznego, Oznacza to, że od roku 2018 podróżujący może wnieść na pokład samolotu bagaż o wymiarach: 55 x 40 x 23 cm, waga nie uległa zmianie i jest to nadal 10 kg. Na podkład możliwe jest wniesienie wyłącznie jednego bagażu podręcznego. Opłaty za nadbagaż ustalane są według kalkulatora, na lotnisku jest to kwota około 150 zł.

Bagaż rejestrowany
Przewoźnik jasno określił, że wymiar bagażu głównego może wynieść: 150 x 119 x 171, w przypadku wagi są dwa przedziały 20 i 32 kg. Nadbagaż może Cię sporo kosztować: online: poza sezonem od 63 do 105 zł, w sezonie od 105 do 147 zł; na lotnisku przez cały rok 273 zł.

Bagaż w liniach lotniczych easyJet

Bagaż podręczny
Linie lotnicze easyJet nie wprowadziły żadnych zmian w wymiarach bagażu. W dalszym ciągu pasażerowie samolotu na pokład mogą wnieść bagaż podręczny o wymiarze nie większym niż: 56 x 45 x 25 cm. Co istotne w wielkość tą wliczają się wystające elementy bagażu, takie jak rączki, kółka, czy kieszonki. Linie lotnicze easyJet nie określiły maksymalnej wagi bagażu podręcznego. Ważne jest jednak, aby waga bagaży mieściła się w rozsądnych granicach. Należy przez to rozumieć to, że podróżujący samodzielnie musi schować i wyjąć bagaż podręczny ze schowka. Za nadbagaż, w tym przypadku przekroczenie wymiarów zapłacimy 35 euro przy nadawaniu bagażu i 55 euro przy bramce odlotu.

Bagaż rejestrowany
Przez przewoźnika easyJet zostało ustalone, że maksymalny wymiar bagażu dodając do siebie długość, szerokość i wysokość nie może przekroczyć 275 cm, natomiast waga do 23 kg. Opłaty za nadbagaż online 18 zł za każdy kg, na lotnisku 50 zł za każdy kg.

Bagaż w liniach lotniczych Lufthansa

Bagaż podręczny
Lufthansa nie wprowadziła żadnych zmian dotyczących bagażu podręcznego, nadal jego wymiary wynoszą: 55 x 40 x 23 cm, a waga nie może przekraczać 8 kg.
Ilość sztuk bagażu podręcznego, jaką podróżujący może wnieść na pokład jest uzależniona od wykupionej klasy podróży. W klasie ekonomicznej i ekonomicznej premium dopuszczalne jest wniesienie jednego bagażu podręcznego. Natomiast w klasie biznes i pierwszej klasie można wnieść 2 sztuki bagażu podręcznego, każdy z nich do 8 kg.

Większe sztuki bagażu podręcznego w liniach lotniczych Lufthansa przewożone są w lukach bagażowych w ramach przysługującego bezpłatnego limitu bagażu. Jeśli dopuszczalny limit sztuk, ciężaru i wymiarów zostanie przekroczony, wówczas nalicza jest zryczałtowana opłata za nadbagaż.

Bagaż rejestrowany
Przewoźnik ustalił, że wymiar bagażu głównego wynosi 158 cm i nie może on przekroczyć wagi 23 kg.

Bagaż w liniach lotniczych LOT

Bagaż podręczny
W liniach lotniczych LOT bagaż podręczny może mieć wymiary: 55 x 40 x 23 cm i wagę do 8 kg. Dopuszczalne jest wniesienie na pokład tylko jednej sztuki bagażu podręcznego. Przekroczenie dopuszczalnych wymiarów i wagi spowoduje, że będziesz musiał uiścić dodatkową opłatę, w wysokości określonej w przepisach dotyczących nadbagażu w samolocie (od 170 do 620 zł).

Bagaż rejestrowany
Wymiar bagażu nie może być większy niż 158 cm, waga maksymalnie 23 kg. Za nadbagaż pasażer może zapłacić od 170 do 630 zł.

Wakacje przyjemna sprawa, ale naprawdę zanim udasz się na lotnisko sprawdź dokładnie limity wagowe i wymiary bagażu jakie obowiązują u wybranego przez Ciebie przewoźnika. Nie chcesz chyba, aby wakacje zaczęły się od bólu głowy związanego z zapłaceniem za nadbagaż.
Warto po zapakowaniu walizki ją zważyć, możesz do tego użyć zwykłej wagi łazienkowej. Jeśli na niej nie przekroczysz dopuszczalnej wagi to wsiadaj do taksówki i jazda na lotnisko.

Pamiętaj też, że z wyjazdu będziesz chciał przywieźć jakieś pamiątki, które też będą swoje ważyły. Dlatego też warto również pamiętać o zważeniu walizki przed drogą powrotną, niekiedy wagę możesz znaleźć w hotelu, a jak nie to jest ona dostępna na większości lotnisk. Wtedy będziesz miał jeszcze szansę np. na przepakowanie czegoś do walizki znajomej/znajomego.

Wiesz już chyba wszystko, w takim razie życzymy lekkiej walizki, szczęśliwego lotu i udanych wakacji.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *