Co można zabrać do samolotu? [LISTA]

co można zabrać na pokład samolotu

Podróżowanie samolotem ma bardzo wiele plusów. Przede wszystkim samolot to bardzo wygodny i szybki środek transportu. Dzięki niemu można pokonywać naprawdę duże odległości w krótkim czasie. Chcąc się wybrać w ciepłe kraje lot samolotem jest najlepszą opcją. Jednak należy pamiętać o tym, że do samolotu nie można zabrać wszystkiego. To co może znaleźć się w bagażu podręcznym, a co należy umieścić w bagażu rejestrowanym jest wyszczególnione w przepisach dotyczących bezpieczeństwa. Dlatego też przed rozpoczęciem pakowania bagażu podręcznego, który zabierzesz ze sobą na pokład samolotu należy zapoznać się z poniższymi zasadami, aby nie mieć problemów na lotnisku. Umieszczenie nieodpowiednich rzeczy w bagażu podręcznym może przysporzyć kłopotów na lotnisku i niepotrzebnych nerwów.

Co można wnieść na pokład samolotu linii Ryanair, Wizzair, LOT?

Trzeba wiedzieć o tym, że w bagażu podręcznym może znajdować się jedynie 1 litr płynów spakowanych w maksymalnie 100 ml pojemnikach i dodatkowo należy je umieścić w plastikowej torbie. Wymóg ten odnosi się do wszystkich płynów, mowa o napojach, szamponach, balsamach do ciała itp. Na pokład samolotu można oczywiście wnieść własne picie, ale tylko te zakupione po odprawie. Nie warto zabierać do torby butelek z wodą, bo niestety i tak przed odprawą będzie trzeba je wyrzucić. Wyjątek stanowią oczywiście pokarmy dla małych dzieci. Przewożąc butelki z mlekiem, albo napojem dla dziecka rodzic, albo opiekun może zostać poproszony o skosztowanie napoju. W bagażu podręcznym mogą znajdować się leki i akcesoria medyczne, które są podróżującemu niezbędne podczas lotu. W bagażu podręcznym nie można przewozić przedmiotów posiadających ostre krawędzie, albo kolce, które mogłyby być użyte jako broń. Na stronie każdej linii lotniczej dostępne są szczegółowe listy tych produktów. Warto zaznajomić się z listami zakazanych przedmiotów, aby czasem któryś z nich nie znalazł się w naszej walizce.

Zobacz także: Pierwszy lot samolotem – jak się przygotować?

Przedmioty zabronione, które nie mogą się znaleźć w bagażu podręcznym!

Każda linia lotnicza posiada własne zasady dotyczące tego, co można wnieść na pokład samolotu, a czego wnosić nie można. Zasady te zostały sformułowane po to, aby chronić podróżnych przed niebezpieczeństwem. Dlatego też jakikolwiek zakazany przedmiot zostanie natychmiast usunięty z torby. Kontrolerzy konfiskują zabronione przedmioty, a następnie je wyrzucają.

W bagażu podręcznym nie może się znajdować:

 • broń palna;
 • przedmioty posiadające ostre krawędzie i ostre końce (brzytwy, żyletki, strzykawki,
 • nożyczki, korkociągi itp.);
 • instrumenty tępe;
 • materiały wybuchowe i łatwopalne;
 • substancje chemiczne i toksyczne.

W bagażu podręcznym można bez problemu spakować buty na szpilkach, cążki do paznokci, a także jednorazowe maszynki do golenia.

Co można przewozić w bagażu podręcznym?

Płyny znajdujące się w bagażu podręcznym nie mogą przekraczać pojemności 100 ml. Na terenie Unii Europejskiej nie ma zakazu przewożenie żywności. Jednakże niektóre kraje mają taki zakaz, i tak przykładowo żywności nie można przewozić lecąc do Stanów Zjednoczonych czy Austrii. Na liście produktów zakazanych można znaleźć owoce, warzywa, nasiona i produkty pochodzenia zwierzęcego.

Urządzenie elektroniczne w bagażu podręcznym?

Lecąc na wakacje wiele osób poza telefonem i ładowarką, zabiera ze sobą aparaty fotograficzne, tablety, laptopy czy powerbanki. Warto jednak sprawdzić, czy można te urządzenia zabrać ze sobą na pokład samolotu. O ile skonfiskowanie i wyrzucenie butelki z wodą jest niewielką stratą, o tyle konfiskata urządzenia elektronicznego wiąże się z dużymi kosztami. Podpowiadamy co może znaleźć się w Twojej torbie podręcznej:

 • aparat fotograficzny i akcesoria fotograficzne;
 • baterie litowo-jonowe;
 • kamera;
 • golarka elektryczna, depilator, prostownica do włosów, suszarka, lokówka;
 • czajnik bezprzewodowy, żelazko turystyczne;
 • ładowarki do telefonów, laptopów aparatów itp.;
 • MP3, odtwarzacze DVD, konsole;
 • E-papierosy.

Inne przedmioty w bagażu podręcznym

Przedmioty, które nie zostały wymienione na liście zakazanych można by uznać, że bez problemu przewieziemy w bagażu podręcznym. Jednak w niektórych przypadkach wszystko zależy od osoby przeprowadzającej kontrolę. Co do przedmiotów wzbudzających kontrowersję decyzja o tym, czy mogą one być przewiezione czy nie należy do kontrolującego.

Pamiętaj! Samodzielnie pakuj bagaż i nie spuszczaj go z oka!

Jedną z podstawowych zasad bezpieczeństwa jest ta mówiąca o samodzielnym pakowaniu bagażu. Jeśli sam go spakowałeś to wiesz dokładnie co się w nim znajduje i będziesz umiał bez problemu odpowiedzieć na wszystkie pytania zadane przez osobę kontrolującą. Na lotnisku nigdy nie spuszczaj z oka swojego bagażu, a wszystkie rzeczy które chcesz z niego usunąć wyrzuć do kosza. Każdy pozostawiony bez opieki bagaż powinien być niezwłocznie zgłoszony do obsługi lotniska. Pilnując swojego bagażu dbasz o bezpieczeństwo swoje i innych.

Jeżeli w dalszym ciągu masz wątpliwości co do jakiegoś produktu, który chcesz umieścić w bagażu podręcznym najlepiej zrobisz jak zapoznasz się z regulaminem przewozu bagażu podręcznego linii lotniczej, którą będziesz podróżował. Każda linia czy to LOT, Enter, Ryanair, Wizz Air, czy Lufthansa udostępnia szczegółowe dane na ten temat. Równie dobrze możesz zapoznać się z listą przedmiotów ogólnie uznawanych za niebezpieczne, których wniesienie na pokład samolotu zagraża bezpieczeństwu pasażerów. Listę taką znajdziesz na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Warto także zaznajomić się z przepisami celnymi. Dowiesz się wówczas co możesz, a czego nie możesz wwieźć do kraju, do którego lecisz. Informacje tego typu dostępne są na stronach rządowych poszczególnych krajów.
Wiedząc, że masz prawidłowo spakowany bagaż podręczny Twoja odprawa i cały lot będzie dużo spokojniejszy.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.