Jak sprawdzić biuro podróży przed zakupem wycieczki lub wczasów?

Planujesz polecieć na wakacje… Wczasy za granicą, w ciepłym miejscu to recepta na udany urlop. Jednak żeby naprawdę taki był, zanim zamówisz wycieczkę sprawdź dokładnie biuro podróży. Biura podróży potrafią niekiedy zepsuć plany urlopowe, często można spotkać się ze zmianą daty wylotu, zmianą warunków w hotelu, czy najbardziej dotkliwą zmianą samej ceny wycieczki. Bardzo często dochodzi do ogłoszenia upadłości przez biuro podróży. Nie ma tutaj znaczenia fakt, że wybrane przez Ciebie biuro działa na rynku już kilka lat, cieszy się dobrą renomą, nawet takie biuro podróży może nagle zbankrutować. A wtedy zamiast wymarzonych wakacji, będziesz musiał się męczyć z odzyskaniem wpłaconych pieniędzy.

wycieczka z biurem podróży

Dzięki odpowiedniemu prześwietleniu i sprawdzeniu biura podróży przed zakupem wakacji możemy ograniczyć ryzyko utraty pieniędzy lub nieprzyjemności w czasie urlopu do minimum. Podpowiemy Tobie jak sprawdzić biuro podróży zanim wykupisz wycieczkę? Zachęcam także do sprawdzenia naszej wyszukiwarki lotów czarterowych, jest to świetna alternatywa jeśli nie chcemy korzystać z ofert biura podróży.

Jak sprawdzić wiarygodność biura podróży? Urząd marszałkowski

Na samym początku powinieneś upewnić się czy biuro, w którym zamierzasz wykupić wycieczkę działa w pełni legalnie. Rejestr biur podróży prowadzony jest przez urzędy marszałkowskie. Telefon w dłoń i dzwoń do właściwego dla danego biura podróży urzędu i dowiedz się czy organizator jest wiarygodny. Możesz uzyskać również informację na temat tego, czy na biuro były składane jakieś skargi, albo czy w sprawie biura toczone jest jakiekolwiek postępowania administracyjne. Co istotne dzwoniąc do urzędu, możemy uzyskać informacje, czy biuro posiada gwarancję, albo ubezpieczenie i do kiedy jest ono ważne. Im wyższa gwarancja, albo suma ubezpieczenia tym lepiej, gdyż w razie problemów istnieje większe prawdopodobieństwo, że odzyskasz wpłacone pieniądze.

Centralna Ewidencja Organizatorów Turystyki i Pośrednictwa Turystycznego

Wszyscy touroperatorzy mają obowiązek dokonania wpisu do specjalnego rejestru, mowa o Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych. Rejestr wszystkich biur jest dostępny na stronie www.turystyka.gov.pl. Na tej stronie można sprawdzić przede wszystkim, czy biuro jest zarejestrowane, czy nie toczą się wobec niego jakieś postępowania i czy nie zostało ono wykreślone z rejestru. Dane te można odszukać w IV Dziale ewidencji. Jeżeli okaże się, że biuro zostało wykreślone ze wspomnianego rejestru, albo toczy się wobec niego postępowanie, lepiej zacząć szukać innego biura podróży.

Krajowy Rejestr Sądowy

Dość często biura podróży podlegają obowiązkowi wpisu do Rejestru Sądowego. Jeżeli biuro podróży jest spółką z o.o. wystarczy, że znasz jego nazwę i bez problemu będziesz mógł je sprawdzić, wchodząc na stronę https://ems.ms.gov.pl/krs/wyszukiwaniepodmiotu. Dowiesz się czy biuro podróży nie znajduje się czasem w stanie upadłości i kto zasiada w zarządzie spółki. Niekiedy to wystarczy, aby połączyć kilka faktów. Jeśli wiadome jest powszechnie, że prezes biura został zamieszany w jakąś aferę, lepiej będzie zmienić biuro podróży i nie podejmować ryzyka. W Rejestrze nie znajdziesz informacji na temat wykreślonych spółek i na temat tych, które dopiero złożyły wniosek o ogłoszenie upadłości. Niekiedy mija sporo czasu zanim w Rejestrze pojawi się informacja o upadłości biura, dlatego nie można sugerować się wyłącznie zapisami w rejestrze, ale korzystać z kilku różnych źródeł.

Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej

Na stronie https://prod.ceidg.gov.pl/CEIDG/Ceidg.Public.UI/Search.aspx można znaleźć te biura, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą. Warto pamiętać również o sprawdzeniu touroperatora na tej stronie.

Jak sprawdzić biuro podróży w KRD – Krajowy Rejestr Długów?

Posiadając NIP organizatora wycieczki bez problemu będziesz mógł sprawdzić wiarygodność finansową organizatora wycieczki. Wystarczy, że wejdziesz na stronę Krajowego Rejestru Długów – www.konsument.krd.pl. Jednak, aby dokonać sprawdzenia danego biura konieczne jest zarejestrowanie się poprzez wypełnienie odpowiedniego formularza. Po założeniu konta użytkownik ma możliwość darmowego śledzenia dwóch firm przez okres 12 miesięcy.

Certyfikat Polskiej Izby Turystyki

Ponadto można także sprawdzić, czy dane biuro podróży posiada certyfikat Polskiej Izby Turystyki. Taka informacja dostępna jest na stronie pit.org.pl. Wystarczy, że przejdziesz do zakładki „lista członków”. Jeżeli na liście nie odszukasz wybranego przez Ciebie biura podróży, to będzie to oznaczało, że organizator wycieczki nie spełnia wymagań, które stawia ta organizacja.

Sprawdź umowę przed podpisaniem z biurem podróży!

Bardzo ważną kwestią jest dokładne, ale naprawdę dokładne przeczytanie umowy. Jeśli pojawią się jakiekolwiek niezrozumiałe dla Ciebie kwestie poproś pracownika biura o ich wytłumaczenie. Umowa z biurem podróży musi być zawarta na piśmie. Pamiętaj o zabraniu jednego egzemplarza umowy dla siebie.

Zobacz także: Podróż samolotem z dzieckim – jak się przygotować?

W umowie powinny być zawarte następujące informacje:

  • dane organizatora wycieczki: pełna nazwa, nr wpisu do rejestru organizatorów turystyki, NIP, a także imię, nazwisko i stanowisko osoby, która w imieniu biura podpisuje umowę;
  • dokładna trasa wycieczki;
  • termin imprezy z dokładnym czasem jej trwania;
  • opis programu wycieczki: środek transportu, data, godzina i miejsce wyjazdu oraz powrotu, miejsce pobytu, standard hotelu, ilość posiłków, ewentualnie plan zwiedzania;
  • cena za usługę turystyczną, wyszczególniając wszystkie dodatkowe opłaty, które nie zostały ujęte w informacji reklamowej;
  • sposób płatności;
  • rodzaj oraz zakres wykupionego przez turystę ubezpieczenia;
  • sposób i termin zgłaszania reklamacji, jeśli w umowie tego nie określono, klient ma 30 dni na zgłoszenie reklamacji;
  • podstawy prawne oraz konsekwencje jej zawarcia.

Pamiętaj, aby przeczytać również to co jest napisane drobnym maczkiem, albo oznaczone gwiazdką. Chodzi o Twój wymarzony urlop, na który czekałeś cały rok. Poświęć więcej czasu na sprawdzenie biura podróży i dokładne przeczytanie umowy, a później będziesz mógł się cieszyć błogim odpoczynkiem.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

wyszukiwarka lotów