Lotniska w Polsce – Aktualna Mapa lotnisk

Lotniska w Polsce

Latanie samolotem w ostatnim czasie zyskuje na popularności. Wszystko za sprawą tego, że samoloty uważane są za szybkie, bezpieczne i tanie środki lokomocji.
Popularne stało się spędzanie wakacji poza granicami kraju, a w odległe ciepłe zakątki najłatwiej jest się dostać właśnie za pomocą samolotu.

Porty lotnicze w Polsce

Na system cywilny portów lotniczych w Polsce, który wykorzystywany jest do transportu pasażerskiego składa się 15 portów lotniczych. Oczywiście wśród tej grupy dominującą rolę odgrywa port Chopina, a pozostałe 14 jest portami regionalnymi.

Największy port lotniczy w Polsce

Nikogo nie zdziwi jeśli powiemy, że największym portem lotniczym w Polsce jest lotnisko Chopina znajdujące się w samej stolicy (Warszawa-Okęcie). Przez wiele lat wspomniany port był uprzywilejowany przez władze państwowe, które ograniczały rozwój innych portów lotniczych funkcjonujących w kraju. To właśnie Warszawa miała stanowić węzeł przesiadkowy dla Polski. Przykładowo w roku 2012 lotnisko to odprawiało 38,79% osób, które korzystały z usług linii lotniczych. Należy jednak wspomnieć, że rola portu lotniczego w Warszawie będzie się stopniowo zmniejszać, wraz z rozwojem ruchu do innych regionów, które wcześniej były w sztuczny sposób ograniczane.

Regionalne porty lotnicze

Terminem regionalne porty lotnicze określa całą sieć portów lotniczych, które w czasie gospodarki planowej miały pełnić pomocniczą rolę w stosunku do stołecznego lotniska w Warszawie. Miały one zajmować się przyjmowaniem pasażerów, którzy przylatywali z zagranicy, albo wylatywali za granicę przez Okęcie, które miało być węzłem przesiadkowym dla całej Polski. Jednakże w roku 2004 doszło do liberalizacji rynku lotniczego, w efekcie czego lotniska regionalne rozwinęły własne połączenia zagraniczne, bazując głównie na tzw. tanich liniach lotniczych: Ryanair, Wizz Air, easy Jet i innych.

Na chwilę obecna tylko w trzech województwach, mowa o województwie opolskim, podlaskim i świętokrzyskim nie ma portów lotniczych.

Lista portów lotniczych w Polsce

Porty lotnicze znajdują się w następujących miastach (miasto – nazwa toponomiczna):
Warszawa – Okęcie
Warszawa – Modlin
Kraków – Balice
Gdańsk – Rębiechowo
Katowice – Pyrzowice
Wrocław – Strachowice
Poznań – Ławica
Rzeszów – Jasionka
Szczecin – Goleniów
Lublin – Świdnik
Bydgoszcz – Szwederowo
Łódź – Lublinek
Olsztyn – Szymany
Zielona Góra – Babimost
Radom – Sadków

Mapa Lotnisk w Polsce

Polskie lotniska – obsługa pasażerów

Z danych wynika, że w roku 2017 na polskich lotniskach obsłużonych zostało około 40,026 mln pasażerów. W stosunku do roku wcześniejszego liczba ta wzrosła aż o 6 mln. Miejsce lidera jeśli chodzi o ilość obsłużonych pasażerów należy do Warszawy Lotniska Chopina, na którym obsłużono 15,752 mln pasażerów. Na kolejnym miejscu z liczbą zdecydowanie mniejszą znalazł się port lotniczy w Krakowie (5,835 mln obsłużonych pasażerów), podium zamyka lotnisko w Gdańsku, które w roku 2017 obsłużyło 4,6 mln pasażerów.

Gdzie najczęściej latają Polacy?

W roku 2017 wśród polskich pasażerów najpopularniejszymi kierunkami w ruchu regularnym była Wielka Brytania oraz Niemcy. Kierunki te już od kilka lat chętnie są odwiedzane przez Polaków. Największe wzrosty liczby pasażerów odnotowano na trasach do Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Włoch i na Ukrainę. Wszystko za sprawą niskokosztowych przewoźników. Wyjątkiem były jedynie przewozy na Ukrainę, gdzie wzrost głównie był związany z przewoźnikiem PLL LOT.
Wzrost liczby pasażerów w roku 2017 względem 2016 odnotowali także: irlandzki Ryanair, Polskie Linie Lotnicze LOT, a także węgierski Wizz Air.

Przytoczone liczby pokazują, że latanie samolotem jest bardzo popularne. Szybko, bezpiecznie i tanio możesz dostać się w różne zakątki świata. Wystarczy wybrać lotnisko z którego chcesz lecieć i kierunek w którym chcesz się udać i już po kilku godzinach jesteś zupełnie w innym miejscu.

Niektórzy uwielbiają latać samolotem, inni nienawidzą i zarzekają się, że nigdy nie wsiądą na pokład samolotu.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *