Pierwszy lot samolotem – poradnik krok po kroku

pierwszy lot samolotemUrlop, niektórzy przez cały rok czekają i odliczają dni do upragnionego wyjazdu i odpoczynku. Nareszcie słońce, plaża, bezchmurne niebo, drink z parasolką i błogi relaks. Tak właśnie wyglądają wymarzone wakacje. Często jednak z wakacjami wiąże się również lot samolotem. Niektórzy uwielbiają latać samolotami, więc dla tych osób to żaden problem. Jednak są również ludzie nie przepadający za tym środkiem transportu. Jednak czego się nie zrobi, aby spędzić wymarzone wakacje.

Nie lubię latać!

Ludzie często mówią, że nie lubią latać samolotami, a nigdy nie wsiedli do samolotu. Musicie przyznać, że nie można mówić, że czegoś się nie lubi jeśli nigdy się tego nie spróbowało. Warto przełamywać swoje ograniczenia i pokonywać lęki. Może zdarzyć się tak, że polecisz raz i uznasz, że to niesamowite uczucie, które będziesz chciał powtórzyć.

Zanim wsiądziesz do samolotu – co warto wiedzieć

Zanim jednak wsiądziesz do samolotu warto poznać kilka rad i wskazówek, jak należy przygotować się do lotu, aby minął on szybko, przyjemnie i stanowił doskonałe wprowadzenie do wypoczynku.

Dojazd do lotniska

Jeżeli jedziesz na lotnisko samochodem, warto wyjechać odpowiednio wcześnie, aby nie stresować się dodatkowo tym, że się spóźnimy. Zamawiając taksówkę, weź pod uwagę korki na drogach. Więcej czasu na lotnisku oznacza więcej spokoju. Lepiej nie biegać chaotycznie, tylko mieć czas na spokojne przechodzenie kolejnych etapów odprawy.
Będąc szybciej na lotnisku masz czas, żeby zważyć walizkę i przepakować ewentualny nadbagaż np. do bagażu podręcznego. Jeśli nie miałeś wcześniej czasu na wymianę waluty, możesz to zrobić na lotnisku, ale pamiętaj że kurs na lotnisku zawsze jest mniej korzystny.

Drogie jedzenie!

Ceny w restauracjach i kawiarniach znajdujących się na lotnisku są dość wygórowane. Warto wziąć to pod uwagę i mieć przy sobie więcej gotówki, albo po prostu uszykować prowiant na drogę.
Pamiętaj tylko, aby zjeść wszystko zanim udasz się do kontroli bagażu podręcznego, gdyż na niektórych trasach nie jest możliwe przewożenie jedzenia.
Niektórzy stwierdzą, że można coś sobie kupić dopiero po przejściu odprawy biletowo-bagażowej, ale wiec że w strefie bezcłowej wcale nie jest taniej.
Musisz też pamiętać o tym, że na pokład samolotu nie będziesz mógł wnieść napojów przekraczających objętość 100 ml, które zostały zakupione poza strefą wolnocłową. Mimo wysokich cen warto zaopatrzyć się chociaż w butelkę wody. Nawet w przypadku lotu trwającego tylko kilka godzin może się ona przydać.

Odprawa biletowa na lotnisku

O odprawie biletowo-bagażowej pisaliśmy już wcześniej i wytłumaczyliśmy krok po kroku co należy robić. A więc jeśli obawiasz się przebiegu odprawy odsyłamy Cię do naszego artykułu.

Odprawa na lotnisku – jak wygląda? Krok po kroku

Co warto zabrać na pokład samolotu?

W bagażu podręcznym nie może znaleźć się wszystko, trzeba jednak pamiętać, że w samolocie panuje dość suche powietrze więc warto wziąć krem do rąk, balsam do ust i krople do oczu. Nawilżone chusteczki też mogą się przydać, aby odświeżyć się po długim locie. Jeśli planujesz przespać całą podróż to powinieneś zaopatrzyć się również w opaskę na oczy, stopery do uszu, a także poduszkę typu rogal dla wygody. Warto pomyśleć również o gumie, albo cukierkach, które sprawdzą się idealnie podczas startu i lądowania do wyrównania ciśnienia.

Jak przetrwać pierwszy lot samolotem?

Zmorą dla wielu osób, które podróżują samolotem jest zmiana ciśnienia w trakcie startu i lądowania. Uprzedzamy Cię o tym, gdyż podczas wznoszenia samolotu i podchodzenia do lądowania możesz mieć wrażenie, że zatykają się Tobie uszy, niektórzy odczuwają nawet ból. Pomocne staje się żucie gumy, albo ssanie cukierków. Sprawdź ten sposób, a na pewno poczujesz się lepiej.
Dla zabicia nudy warto zabrać jakąś książkę, gazetę, krzyżówki. Można też wrzucić na telefon jakąś muzykę, albo filmy. W trakcie długich lotów na pokładzie przewoźnik również zapewnia wyświetlanie filmu, dźwięk filmu odtwarzany jest w indywidualnych słuchawkach, więc możesz ale nie musisz z tej opcji korzystać.
Siedzenie w jednym miejscu może być uciążliwe, zwłaszcza jeśli lot trwa kilkanaście godzin. Warto od czasu do czasu przespacerować się do toalety, aby rozprostować kości. Na siedząco możesz wykonać proste ćwiczenia szyi, barków, dłoni, które poprawią krążenie.
Na samą podróż warto ubrać luźny, wygodny strój i płaskie obuwie. W bagażu podręcznym warto mieć jakiś sweterek albo bluzę, żebyś miał się czym okryć jak zrobi się chłodno.

Komunikaty w samolocie!

Zwracaj uwagę na komunikaty. Znaczek mówiący o zapięciu pasów nie jest dla ozdoby, skoro pilot go włącza to ma ku temu powody. Możliwe, że za chwilę samolot znajdzie się w strefie, w której mogą pojawić się turbulencje, dlatego też wykonuj polecenia wydawane przez załogę samolotu.

Lądowanie!

W trakcie schodzenia samolotu do lądowania ponownie możesz mieć wrażenie zatykania uszu, pamiętaj, że masz w torbie gumy/cukierki. Jak maszyna się zatrzyma wystarczy wziąć bagaż podręczny i wysiąść z samolotu. Upragniona ziemia pod nogami.
Autobusik zawiezie Cię do budynku, niekiedy do budynku przechodzisz specjalnym rękawem. Pozostało przejść przez kontrolę paszportową i odebrać swój bagaż.
Wychodzisz z lotniska i zaczynasz urlop!!

I jak się leciało? Chyba nie było tak źle?

Cieszę się piękną pogodą i widokami. Mamy nadzieję, że lot nie był taki straszny. Jeśli jednak nadal z tyłu głowy obawiasz się powrotu do domu. Zanim udasz się w drogę powrotną ponownie przeczytaj nasz artykuł. Życzymy udanego wypoczynku i przyjemnego lotu!


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *