Podróż samolotem z dzieckiem. Jak się przygotować?

Podróż samolotem z dzieckiem

Do tej pory na wakacje wybierałaś dalekie kierunku, uwielbiasz ciepłe kraje. Już sam lot samolotem sprawia, że się przełączasz w tryb urlopowy. Tylko tam potrafisz naprawdę odpocząć i się zrelaksować.

Jednak przychodzi taki czas, kiedy w Twoim życiu pojawia się dziecko. Lot samolotem z dzieckiem Cię przeraża, nie wiesz jak ono to zniesie, nie chcesz go męczyć. Czy to znaczy, że musisz zrezygnować z dalekich wyjazdów… Oczywiście, że nie!
Lot samolotem dla dziecka, ani dla Ciebie nie musi być traumom. Wystarczy, że się do tego odpowiednio przygotujesz.

Oczywiście, że pierwsza podróż samolotem z dzieckiem będzie wiązała się ze stresem, ale przygotowaliśmy kilka rad i wskazówek, aby ograniczyć go do minimum.

Kiedy i gdzie wybrać się w pierwszą podróż samolotem z dzieckiem?

Teoretycznie w pierwszą podróż można zabrać już tygodniowe dziecko (nie dotyczy to wcześniaków). Jednak zaleca się, aby poczekać z tym do ukończenia przez noworodka 2 miesięcy, ponieważ wcześniej zarówno układ oddechowy, jak i krążenia nie są jeszcze w pełni wykształcone, a ponadto małe dzieci są znacznie bardziej podatne na różnego rodzaju infekcje.

Wart, aby planując pierwszą podróż z dzieckiem pomyśleć o kierunku, które będzie miało dobre połączenie i nie będzie trzeba się przesiadać. Jeśli masz możliwość wybierz wieczorny rejs, wówczas jest większe prawdopodobieństwo, że dziecko prześpi całą podróż.

Dziecko kilkuletnie w samolocie

Jeśli lecisz z dzieckiem kilkuletnim, warto mu przed podróżą opowiedzieć o wszystkim: o samolocie, o tym jak wygląda pobyt na lotnisku, jak wygląda sam lot i co można robić na pokładzie. Mali pasażerowie są dużo spokojniejsi jak wiedzą co ich czeka.

Pamiętaj o dokumentach!

Zanim wybierzesz się z dzieckiem za granicę musisz wyrobić mu dowód tożsamości (tymczasowy dowód osobisty, albo paszport). Jeśli chodzi o loty krajowe w Polsce to wielu przewoźnikom wystarczy tylko akt urodzenia dziecka, jednak przed podróżą lepiej to sprawdzić. Pamiętaj również, że podczas wyrabiania paszportu dla dziecka konieczne jest udanie się obojga rodziców lub opiekunów do biura paszportowego.

Przewóz niemowląt i dzieci – zasady

Niemowlęta i dzieci do ukończenia 2 roku życia podróżują na kolanach rodziców. Pod opieką osoby dorosłej w zależności od linii lotniczych może znajdować się jedno (Ryanair, Wizz Air), albo dwoje dzieci (easyJet, LOT).

W przypadku tanich linii lotniczych, jak np. Wizz Air małym pasażerom nie przysługuje przewóz bagażu, dotyczy to zarówno bagażu podręcznego, jak i rejestrowanego. Przewoźnicy tacy jak Ryanair i Norwegian pozwalają na zabranie jednej sztuki bagażu podręcznego o maksymalnej wadze 5 kg. W tradycyjnych liniach lotniczych maluchowi przysługuje bagaż o maksymalnej wadze 10 kg. Bezpłatnie opiekun z dzieckiem może przewieźć składany wózek dziecięcy. Raynair umożliwia również bezpłatne przewiezienie fotelika, kolejne sztuki są płatne około 70 zł.

Dzieci powyżej 2 roku życia, muszą już mieć wykupione miejsce i muszą podróżować na każdym odcinku drogi pod opieką osoby dorosłej. Możliwe jest wykupienie tzw. asysty personelu pokładowego, wówczas dziecko od 5 do 12 roku życia może podróżować bez opiekuna.
Linie lotnicze również indywidualnie ustalają od, którego wieku dzieci mogą podróżować samodzielnie i tak w przypadku LOT-u jest to 12 lat. EasyJet i Wizz Air ustalili, że samodzielnie dzieci mogą podróżować od 14 roku życia, Raynair ustalił najwyższy wiek (16 lat). Niektóre kraje wymagają, aby podróżujące osoby nieletnie posiadały przy sobie pisemną zgodę rodziców.

Na lotnisku

Na lotnisku najlepiej zjawić się na dwie godziny przed planowanym odlotem. Bez pośpiechu można udać się na odprawę biletowo-bagażową i nadać bagaż rejestrowany. Jeśli uznasz, ze wózek nie będzie Tobie już potrzebny również go możesz w tym momencie nadać. Warto pamiętać o tym, że wózek można także zostawić do momentu wejścia do samolotu. Rodziny z dziećmi obsługiwane są bez kolejki podczas kontroli w strefach kontroli bezpieczeństwa. Na pokład samolotu można zabrać pokarm dla dziecka i nie musi on być jakoś specjalnie zapakowany. Jednak może on zostać prześwietlony, a obsługa może poprosić o spróbowanie pokarmu. Jeśli poprosisz personel pokładowy będziesz mógł na pokładzie przygotować pokarm dla dziecka. Niektóre linie lotnicze podczas lotu udostępniają dzieciom zestawy do zabawy kolorowanki, kredki itp. Warto jednak pamiętać o tym, że sam lot dla dziecka i siedzenie w jednym miejscu może być nudne dlatego też warto zaopatrzyć się w jakieś ulubione zabawki.

Podczas startu i lądowania dochodzi do zmiany ciśnienia, co prowadzi do zatykania uszu. Sytuacja ta jest mało komfortowa dla dorosłych, a co dopiero dla dzieci, które nie wiedzą co się dzieje. Warto w momencie startu i lądowania najmłodszym podać coś do picia, a troszkę starszym dzieciom podać cukierki, albo gumę do żucia.

Co zabrać na pokład?

Bagaż podręczny nie powinien być zbyt duży, pamiętaj o tym, że masz jeszcze dziecko i wózek, więc może być trudno się ze wszystkim zabrać. Należy pamiętać o najpotrzebniejszych rzeczach, czyli chusteczkach nawilżonych, pieluchach, kocyku dla dziecka, słoiczkach z jedzeniem, piciem dla dziecka, kilku zabawkach i jakimś ubranku na zmianę.

Podróżowanie z dzieckiem wcale nie musi być takie straszne. Musisz jednak się troszkę lepiej do takiej podróży przygotować i wziąć pod uwagę każdą ewentualność. Ty jako rodzic, jak również Twoje dziecko jesteście pełnoprawnymi pasażerami – nie zapominaj o tym! Dlatego też nie zwracaj uwagi na krzywe spojrzenia innych osób jak Twoje dziecko zacznie płakać, postaraj się je czym zająć. Zrób wszystko, aby lot był przyjemny dla Ciebie i innych pasażerów.

Kilka rad w pigułce czyli jak przygotować się na lot samolotem z dzieckiem:

  • Warto zmęczyć dziecko przed wylotem – większa szansa, że prześpi podróż
  • Pamiętaj i egzekwuj swoje prawa na lotnisku – pierwszeństwo w kolejce itp.
  • Podczas startu i lądowania daj dziecku coś do picia, większym dzieciom możesz dać lizaki, albo gumy do żucia – pomaga to przy zmianie ciśnienia i zatykaniu uszu
  • Pamiętaj o zabraniu przekąsek na podróż
  • Zabierz na pokład samolotu zabawki dla dziecka – pozwoli to utrzymać malucha przez chwilę w jednym miejscu
  • Podróżując z dzieckiem do lat 2 walcz o wolne miejsce dla niego – podróż z dzieckiem na kolonach może być męcząca
  • Spakuj mądrze bagaż podręczny – jedzenie, picie, przekąski, pieluszki, chusteczki nawilżające, zabawki, kocyk, ubranie na zmianę – pamiętaj, że musisz to nosić, a masz jeszcze dziecko
  • Staraj się nie denerwować – tylko spokój może Cię uratować!

Mamy nadzieję, że powyższe porady pomogą Tobie spokojnie przetrwać lot z dzieckiem samolotem. Jak przetrwasz pierwszy lot to sama się przekonasz, że nie jest to takie straszne.
Życzymy przyjemnego loty dla Ciebie, Twojego dziecka i wszystkich pasażerów znajdującym się z Tobą w samolocie 🙂


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.